[wersja tymczasowa, ostateczna strona w budowie]

sdpe


NASZA DZIAŁALNOŚĆ - archiwum i relacje

 

 


8 września 2019 roku zaprezentowaliśmy po raz pierwszy nasze logo. Autorką logo jest katarzyna Górska.

sdpe


8 września 2019 - udział w imprezie "Kundel Bury i Kocury w Dworku" w Krakowie

sdpe

Impreza trwała od 11.00 do 15.00 i przez cały czas członkowie Stowarzyszenia byli obecni w namiocie. Dzieci kolorowały papugi, a dorośli rozmawiali na tamat problemu dobrostanu papug i papugarni. O 12.05, w sali teatralnej, odbyła się prelekcja "Ukryte tajemnice papugarni" - co papugarnie ukrywają przed klientami. Prelekcję wygłosiła prezes SDPE, Joanna Karocka.

sdpe

W czasie całej imprezy bardzo aktywny był nasz wolontariusz, Szymon, który zbierał pieniądze do puszki. Udało mu się uzbierać ok. 300 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na szkolenia dla wolontariuszy i ich edukację, tak aby mogli efektywniej pracować dla Stowarzyszenia. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas.


30 sierpnia 2019 - prezes SDPE gościem Radia Kraków 

Pani Prezes mówiła o papugarniach, które w ostatnich latach rozpowszechniły się w Polsce, i tylko w Polsce. Są miejscem, w którym dobrostan ptaków jest na bardzo niskim poziomie lub nie ma go wcale.


27 sierpnia 2019 - interwencja (rezultat: papugi zostały przeniesione do domu, niestety prawdopodobnie w tej samej klatce) 

sdpe 

Po raz pierwszy temat ten pojawił się na grupach w maju tego roku. Po założeniu Stowarzyszenia postanowiliśmy zająć się sprawą. Nasza Wolontariuszka znalazła osobę, która pojechała do Spały zobaczyć czy papugi nadal są w takich warunkach. Nie było ich. Niestety niedługo potem okazało się, że znowu są. Dostaliśmy zdjęcie i prośbę o interwencję.

 W widocznej na zdjęciu klatce papugi nie są w stanie w naturalny sposób poruszać się, a także nie mogą naturalnie zachowywać się (np. nie mogą rozprostować skrzydeł). Klatka, w której są papugi, nie nadaje się dla ptaków, jest to klatka ozdobna.  


25 sierpnia 2019 - interwencja (rezultat: restauracja poinformowała, że oddała papugi do dobrego domu)

sdpe 

Dostaliśmy prośbę o interwencję w restauracji w Dębicy, w której papugi są przetrzymywane w skandalicznych warunkach. Podjęliśmy temat i mamy nadzieję, że uda się poprawić los tych papug. Czekamy teraz na ustosunkowanie się właścicieli restauracji do naszych zarzutów. Restauracja jest czynna do godziny 22, a w weekendy do 23, papugi nie mają więc spokoju wieczorem i w nocy, kiedy powinny móc odpoczywać. Są przetrzymywane w niewłaściwych warunkach bytowania. W widocznych na zdjęciach klatkach papugi nie są w stanie w naturalny sposób poruszać się i nie są w stanie naturalnie zachowywać się. Poza tym ptaki nie mają żadnego schronienia. W myśl ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku (Dz. U. 1997 Nr 111 poz. 724) jest to znęcanie się nad zwierzętami jako „utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;”. Dziękujemy chłopcu, który to zauważył i nie pozostał obojętny.


W dniach od 20 do 22 sierpnia nasza Pani Prezes uczestniczyła w trzydniowej konferencji w Zakopanem "Akademia Partycypacji Publicznej". W czasie konferencji uczyła się o roli organizacji pozarządowych w stanowieniu prawa w Polsce. Poruszane tematy to m.in. rządowy proces legislacyjny, formy uczestnictwa w procesie legislacyjnym, a także problemy komunikacji i autoprezentacji. W konferencji uczestniczyło 50 osób reprezentujących różne organizacje pozarządowe.


10 sierpnia 2019 - szkolenie

sdpe

Uczestnicy szkolenia zwiedzili BioBazar w Warszawie, a następnie udali się do sali konferencyjnej aby wysłuchać prelekcji lekarz weterynarii Ines Daszkowskiej na temat prawidłowego żywienia papug oraz Oksany Volskiej o owocach, warzywach i sezonowości diety papug.

Uczestnicy spotkania mogli też zobaczyć na żywo przyniesione rośliny jadalne dla papug.


9 sierpnia 2019 - spotkanie dla dzieci

sdpe


22 lipca 2019 - interwencja w sprawie skandalicznych warunków na "Wystawie papug i ptaków egzotycznych" w Ujrzanowie.

 


21 lipca 2019 - szkolenie

sdpe

21 lipca w Warszawie, w Ogrodzie Botanicznym, odbyło się szkolenie na temat jadalnych dla papug roślin.

Relacja wkrótce


13 lipca 2019 - warsztaty

sdpe

13 lipca w Gdańsku odbyły się warsztaty o jadalnych dla papug roślinach.

Relacja wkrótce.


29 czerwca 2019 - szkolenie

szkolenie sdpe

29 czerwca w krakowskim Ogrodzie Botanicznym odbyło się szkolenie "Jadalne rośliny dla papug". Dopisała pogoda i Zainteresowani. W czasie prawie trzygodzinnego spaceru zobaczyliśmy wiele roślin i drzew, które są jadalne dla papug. Dzięki umowie z Kierownictwem Ogrodu Botanicznego uczestnicy naszego szkolenia mogli wejść na bilety ulgowe. Dziękujemy!

sdpe


24 czerwca 2019 roku uruchomiliśmy "telefon zaufania". Można do nas zadzwonić aby porozmawiać o swoich wątpliwościach dotyczących trzymania w domach papug. Pomożemy. Doradzimy. Na razie telefon zaufania będzie działał w okresie wakacyjnym.

sdpe


19 czerwca 2019 - interwencja (rezultat: producent wycofał zdjęcia)

Dzisiaj rano wysłaliśmy do firmy prośbę o wycofanie się z publikacji zdjęć reklamujących serię mebli Cera, na których widać papugę zamkniętą w małej okrągłej klatce. W piśmie wyjaśniliśmy na czym polega problem z powielaniem szkodliwych stereotypów dotyczących utrzymywania papug. Spotkaliśmy się z pełnym zrozumieniem i firma bardzo szybko zdjęcia usunęła. Jesteśmy bardzo zbudowani taką postawą. Jeśli otrzymamy zgodę, to upublicznimy pełną odpowiedź na nasze pismo.

sdpe


8 czerwca 2019 - konferencja

Konferencja inaugurująca naszą działalność za nami.

W konferencji wzięło udział ponad 50 osób z całej Polski. Byli to lekarze oraz studenci weterynarii, technicy weterynarii i uczniowie techników, zootechnicy i studenci zootechniki, osoby zajmujące się ptakami naukowo, pracownicy papugarni, a także osoby mające papugi. Była to pierwsza tego typu konferencja w Polsce.

Punktualnie o 10.00 (no prawie ;) ) prezes naszego Stowarzyszenia, Joanna Karocka, powitała zebranych. Krótko powiedziała o powodach z jakich powstało Stowarzyszenie na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych i oddała głos prelegentom.

Pierwszy wystąpił dr Marcin Urbaniak z Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego, który przedstawił nam etyczną stronę dobrostanu. Wykład był bardzo ciekawy i zapewne wszystkim dał dużo do myślenia. Także o naszych własnych relacjach do naszych zwierząt. Pewnie teraz wiele osób zastanawia się czy jest właścicielem papugi czy opiekunem, bo jak to pokazał pan doktor, jest to związane z zupełnie innymi relacjami człowiek - zwierzę.

Potem o żywieniu papug mówiła lekarz weterynarii Ines Daszkowska, która przyjechała specjalnie z Warszawy. Bardzo ciekawie pokazała jakie składniki w pożywieniu są najważniejsze i jakie problemy rodzi nie tylko ich niedobór, ale też nadmiar.

Drugim lekarzem weterynarii, który specjalnie przyjechał na konferencję, tym razem z Poznania, był Michał Gruss. Dr Gruss rozpoczął do zatrważającej statystyki angielskiego lekarza, która mówi, że ponad 90% chorych papug w ogóle nie trafia do lekarza, bo zanim trafi do lekarza umiera. Przez cały wykład doktor mówił co trzeba zrobić żeby taką statystykę zmienić.

Na koniec prezes SDPE Joanna Karocka omówiła krótko problem dobrostanu papug w papugarniach. Konkluzją jej wystąpienia było stwierdzenie, że nie ma możliwości aby powstała dobra papugarnia. Można jedynie stworzyć dobre warunki bytowe, ale tak dużym nakładem finansowym, że biznes przestaje być opłacalny. Nie można jednak zapewnić papugom w papugarniach komfortu psychicznego, a jak dowiedzieliśmy się na pierwszym wykładzie, jest to konieczne aby w ogóle mówić o dobrostanie od strony etycznej.

Po wszystkich wystąpieniach odbywała się żywa dyskusja, którą niestety trzeba było stopować, bo musieliśmy się trzymać czasu, który był dość ograniczony. Pytania, dyskusje i rozmowy pokazały jednak jak bardzo takie konferencje są potrzebne.

Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą atmosferę. I do zobaczenia ponownie, bo już planujemy kolejną konferencję w Krakowie na listopad, a może uda nam się w międzyczasie zorganizować coś gdzieś indziej. Śledźcie naszą działalność.

konferencjaSDPE

 


Spraw aby wszystkie ptaki w niewoli miały dobre warunki. Wspomóż nasze działania.

Nasze konto: 70114020040000350278859405


KRS 0000788604

NIP 6772444289

REGON 38348333200000

mail: biuro@sdpe.org.pl

telefon: 699 711 043 (w rozsądnych godzinach)