[wersja tymczasowa, ostateczna strona w budowie]

sdpe


NASZA DZIAŁALNOŚĆ - archiwum i relacje

 

22 lipca 2019 - interwencja w sprawie skandalicznych warunków na "Wystawie papug i ptaków egzotycznych" w Ujrzanowie.

Szczegóły wkrótce


21 lipca 2019 - szkolenie

sdpe

21 lipca w Warszawie, w Ogrodzie Botanicznym, odbyło się szkolenie na temat jadalnych dla papug roślin.

Relacja wkrótce


13 lipca 2019 - warsztaty

sdpe

13 lipca w Gdańsku odbyły się warsztaty o jadalnych dla papug roślinach.

Relacja wkrótce.


29 czerwca 2019 - szkolenie

szkolenie sdpe

29 czerwca w krakowskim Ogrodzie Botanicznym odbyło się szkolenie "Jadalne rośliny dla papug". Dopisała pogoda i Zainteresowani. W czasie prawie trzygodzinnego spaceru zobaczyliśmy wiele roślin i drzew, które są jadalne dla papug. Dzięki umowie z Kierownictwem Ogrodu Botanicznego uczestnicy naszego szkolenia mogli wejść na bilety ulgowe. Dziękujemy!

sdpe


24 czerwca 2019 roku uruchomiliśmy "telefon zaufania". Można do nas zadzwonić aby porozmawiać o swoich wątpliwościach dotyczących trzymania w domach papug. Pomożemy. Doradzimy. Na razie telefon zaufania będzie działał w okresie wakacyjnym.

sdpe


19 czerwca 2019 - interwencja

Dzisiaj rano wysłaliśmy do firmy prośbę o wycofanie się z publikacji zdjęć reklamujących serię mebli Cera, na których widać papugę zamkniętą w małej okrągłej klatce. W piśmie wyjaśniliśmy na czym polega problem z powielaniem szkodliwych stereotypów dotyczących utrzymywania papug. Spotkaliśmy się z pełnym zrozumieniem i firma bardzo szybko zdjęcia usunęła. Jesteśmy bardzo zbudowani taką postawą. Jeśli otrzymamy zgodę, to upublicznimy pełną odpowiedź na nasze pismo.

sdpe


8 czerwca 2019 - konferencja

Konferencja inaugurująca naszą działalność za nami.

W konferencji wzięło udział ponad 50 osób z całej Polski. Byli to lekarze oraz studenci weterynarii, technicy weterynarii i uczniowie techników, zootechnicy i studenci zootechniki, osoby zajmujące się ptakami naukowo, pracownicy papugarni, a także osoby mające papugi. Była to pierwsza tego typu konferencja w Polsce.

Punktualnie o 10.00 (no prawie ;) ) prezes naszego Stowarzyszenia, Joanna Karocka, powitała zebranych. Krótko powiedziała o powodach z jakich powstało Stowarzyszenie na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych i oddała głos prelegentom.

Pierwszy wystąpił dr Marcin Urbaniak z Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego, który przedstawił nam etyczną stronę dobrostanu. Wykład był bardzo ciekawy i zapewne wszystkim dał dużo do myślenia. Także o naszych własnych relacjach do naszych zwierząt. Pewnie teraz wiele osób zastanawia się czy jest właścicielem papugi czy opiekunem, bo jak to pokazał pan doktor, jest to związane z zupełnie innymi relacjami człowiek - zwierzę.

Potem o żywieniu papug mówiła lekarz weterynarii Ines Daszkowska, która przyjechała specjalnie z Warszawy. Bardzo ciekawie pokazała jakie składniki w pożywieniu są najważniejsze i jakie problemy rodzi nie tylko ich niedobór, ale też nadmiar.

Drugim lekarzem weterynarii, który specjalnie przyjechał na konferencję, tym razem z Poznania, był Michał Gruss. Dr Gruss rozpoczął do zatrważającej statystyki angielskiego lekarza, która mówi, że ponad 90% chorych papug w ogóle nie trafia do lekarza, bo zanim trafi do lekarza umiera. Przez cały wykład doktor mówił co trzeba zrobić żeby taką statystykę zmienić.

Na koniec prezes SDPE Joanna Karocka omówiła krótko problem dobrostanu papug w papugarniach. Konkluzją jej wystąpienia było stwierdzenie, że nie ma możliwości aby powstała dobra papugarnia. Można jedynie stworzyć dobre warunki bytowe, ale tak dużym nakładem finansowym, że biznes przestaje być opłacalny. Nie można jednak zapewnić papugom w papugarniach komfortu psychicznego, a jak dowiedzieliśmy się na pierwszym wykładzie, jest to konieczne aby w ogóle mówić o dobrostanie od strony etycznej.

Po wszystkich wystąpieniach odbywała się żywa dyskusja, którą niestety trzeba było stopować, bo musieliśmy się trzymać czasu, który był dość ograniczony. Pytania, dyskusje i rozmowy pokazały jednak jak bardzo takie konferencje są potrzebne.

Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą atmosferę. I do zobaczenia ponownie, bo już planujemy kolejną konferencję w Krakowie na listopad, a może uda nam się w międzyczasie zorganizować coś gdzieś indziej. Śledźcie naszą działalność.

konferencjaSDPE

 


Spraw aby wszystkie ptaki w niewoli miały dobre warunki. Wspomóż nasze działania.

Nasze konto: 70114020040000350278859405


KRS 0000788604

NIP 6772444289

REGON 38348333200000

mail: biuro@sdpe.org.pl

telefon: 699 711 043 (w rozsądnych godzinach)