[wersja tymczasowa, ostateczna strona w budowie]

sdpe


NASZA DZIAŁALNOŚĆ - archiwum i relacje

 

11 lutego 2020 - spotkanie

Dzisiaj nasza Pani Prezes, Joanna Karocka, rozmawiała w Sejmie o papugarniach. Mamy już wspólny plan działania i idziemy do przodu!


5 stycznia 2020

W Przemyślu miał miejsce IV Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych. W jednej szopce były żywe ptaki (dwie papużki faliste i dwie zeberki)

Klatka, będąca elementem szopki, jest maleńka; ptaki nie mogą się w niej swobodnie poruszać. Dwie, zajmujące praktycznie całe dno, miski. W jednej misce brudna woda, w drugiej ziarno. W ziarnie jest sporo słonecznika, którego zeberki nie jedzą w ogóle, a papużki faliste rzadko.

Żerdzie ustawione są nad miskami, a więc ptaki cały czas zanieczyszczają jedzenie i picie odchodami. Zmuszone są pić brudną wodę i jeść brudne ziarno. Oba gatunki jedzą ziarno wyłuskane z łusek, a więc łuski w krótkim czasie utworzą grubą warstwę na wierzchu miski, z pod której ptaki nie będą w stanie wybrać ziarna. Na dodatek zeberki wymagają drobniejszego ziarna niż papużki faliste. Średnica misek jest większa niż drzwiczki klatki, w związku z tym nie mogą być wymieniane podczas gdy w klatce są ptaki. Można z tego wnosić, że jeśli ptaki faktycznie są eksponowane tylko przez weekend, to mają niezmienianą wodę przez dwa dni. Należy podkreślić, że wodę brudną od swoich własnych kup! Podobnie jest z jedzeniem. Cztery ptaki w ciągu jednego dnia zjedzą tyle ziarna, że łuski stworzą warstwę bardzo trudną do przebicia. W drugim dniu ptaki będą więc głodne.

Plastikowe żerdzie powodują choroby spodów stóp. Są one pomalowane złotą farbą, która zapewne jest szkodliwa, a dla wręcz ptaków trująca, a widać, że papugi ją obdziobują. Być może taką samą farbą pomalowana jest cała klatka. Na klatce, jako dekoracja, są gałązki cisu z owocami. Cis jest rośliną trującą. Podobnie dolna dekoracja wykonana jest z trujących roślin (barwinek oraz sztucznie preparowany i farbowany chrobotek). Według twórcy szopki ptaki są nauczone aby nie jeść nic poza jedzeniem w misce. Coś takiego nie jest możliwe. Ptaki, które dostają do jedzenia jedynie ziarno, mogą nie być nauczone jedzenia czegoś innego, ale gałęzie cisu nie muszą być traktowane jako jedzenie, a zabawka czyli coś czym można się zająć. W klatce nie ma żadnego innego przedmiotu, którym papugi mogłyby się bawić. Ponadto papużki faliste, zwłaszcza w takich warunkach, mogą wykazywać agresję i zaatakować zeberki, poranić je, a nawet zabić.

Wystawa ma miejsce w zimnym podziemiu kościoła. Utrzymywanie ptaków w niskiej temperaturze, zwłaszcza zeberek, nie jest właściwe i przez wielu specjalistów oraz lekarzy weterynarii uznawane jest wręcz za znęcanie się nad zwierzętami. Jednak nawet jak ptaki są utrzymywane w wolierach zewnętrznych, to mają więcej miejsca i mogą się ruszać, nie marzną więc tak jak w klatce, w której nie mają w ogóle ruchu.

Do klatki z ptakami mają bezpośredni dostęp ludzie zwiedzający wystawę. Ptaki są więc cały dzień niepokojone. Wystawa jest czynna od 9 do 16. Co się dzieje po 16? Przypuszczamy, że gaszone jest światło. Ptaki mają więc ciemno przez 17 godzin i w tym czasie nie pobierają pokarmu, jest to stanowczo za długo.

Warunki, w których przetrzymywane są ptaki, są warunkami skrajnie złymi. Ptaki są narażone na cierpienie, a nawet śmierć. Jest to absolutnie nie do pogodzenia ze spuścizną św. Franciszka.

To fragment pisma, które 29 grudnia wysłaliśmy do wszystkich organizatorów oraz do honorowych patronów (Jego Ekscelencji Metropolity Przemyskiego oraz Starosty Przemyskiego). W piśmie wnosiliśmy o zabranie ptaków z szopki.

Wczoraj dostaliśmy informację, że ptaki z szopki zostały zabrane. Dziękujemy.

Dziękujemy osobie, która zgłosiła ten przypadek. Jak widzicie warto to robić, bo wiele można zdziałać.

szopka


... a te w naturze pozostały w naturze - tak brzmi druga część naszego motta. Realizując to przesłanie włączamy się też w ochronę dzikich papug w naturze. W tym roku postanowiliśmy wziąć udział w bożonarodzeniowej akcji symbolicznej adopcji kakapo (pieniądze z adopcji wspierają: ochronę zdrowia, uzupelniający pokarm oraz coroczną wymianę nadajników).

Pierwsze kakapo, które zaadoptowaliśmy, to BLUSTER - MURPHY.

Nie mogliśmy przejść obojętnie obok jego historii. Bluster otrzymał swoje imię na pamiątkę wietrznej nocy, w czasie której się wykluł (2009 rok); drugi człon "Murphy" otrzymał później, od nazwiska lekarki, która uratowała mu życie (Joanne Paul-Murphy). Samice kakapo samodzielnie zajmują się wychowywaniem piskląt. Bluster został jednak zaatakowany w gnieździe przez dorosłego samca kakapo. Stracił wtedy dwa palce. Bluster - Murphy jest teraz żywym nastolatkiem, któremu brak palców nie przeszkadza w życiu. Uwielbia wykradać innym ptakom jedzenie i krzyczeć na starszych samców.

Drugie kakapo, które zaadoptowaliśmy, to NORA.

Nora jest papugą pochodzącą z wolności, została odłowiona w 1980 roku. Jej imię to "Nora of the North Wind". Nora jest głową rodu wiatrów. Jej córka to Zephyr, a wnuk to słynny Sirocco (ambasador gatunku). Była pierwszą gnizadujacą samicą znalezioną na wyspie Rakuira. Jej odłów był punktem zwrotnym w walce o uratowanie gatunku. Aktualnie jest jedną ze starszych samic. Była najstarsza w programie adopcyjnym.

Przy adopcji kakapo otrzymuje się imienny certyfikat i maskotkę, której wielkość zależy od wpłaconej kwoty. Adopcja Nory to 250 dolarów nowozelandzkich, całość adopcji została sfinansowana z darowizny przekazanej na ten konkretny cel. To też Darczyńca wybrał Norę. Dziękujemy za adopcję za naszym pośrednictwem. Od teraz Nora będzie towarzyszyła spotkaniom i konferencjom naszego Stowarzyszenia.

bluster

nora

 


Koty w papugarni - interwencja - listopad 2019 - koty z papugarni zostały zabrane

Od jakiegoś czasu mamy informację o tym, że w papugarni w Olsztynie są koty. Według planów właściciela koty mają polować na myszy i szczury, które zalęgły się w papugarni. Pomysł jest tak kuriozalny, że aż nie do uwierzenia. Niestety jest to prawda. Na razie koty są trzymane na zapleczu w klatce (na zdjęciu). Ponieważ jednak docelowo mają polować także na sali z papugami, są przyzwyczajane do papug. Właściciel wnosi je na rękach na salę, a w czasie jak nie ma klientów są wstawiane na sali z papugami w klatce. Papugi reagują na koty panicznym strachem, co jest całkowicie zrozumiałe, bo koty są drapieżnikami, które na ptaki polują. Według naszych informacji koty są prawdopodobnie chore.

Sprawa została zgłoszona do organizacji prozwierzęcych z Olsztyna, ale nie widać aby miały one zamiar się tym zająć.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii nie bardzo ma co zrobić, bo jeszcze nic się nie stało. Obawiamy się, że ktoś zajmie się tym dopiero jak dojdzie do tragedii i koty zmasakrują papugi.

Aktualnie rozważamy zgłoszenie sprawy do prokuratury jako podejrzenie popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.

koty


21 listopada 2019 - interwencja (sprawa w toku)

sdpe

Leszek Dorula  - Burmistrz Miasta Zakopane

List Otwarty

Zgodnie z informacjami na stronie papugarni Egzotyczne Zakopane w sierpniu 2017 roku objął Pan honorowym patronatem niniejszą papugarnię.

Prowadzenie papugarni wymaga zarejestrowania przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Papugarnia Egzotyczne Zakopane nie została zgłoszona pod nadzór weterynaryjny, mamy więc uzasadnione podejrzenie, że przedsięwzięcie to jest nielegalne i działa niezgodnie z prawem.

W związku z tym WZYWAMY do natychmiastowego odebrania honorowego patronatu papugarni Egzotyczne Zakopane.

Ponadto chcielibyśmy dodać, ze zgodnie z aktualnym Regulaminem przyznawania wyróżnień „Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Zakopane” i „Partnerstwo Miasta Zakopane” (Załącznik do Zarządzenia Burmistrza Miasta Zakopane nr 26/2019 z dnia 8 lutego 2019 r.) par. 1 punkt 2 przedsięwzięcia komercyjne mogą uzyskać takie wyróżnienie jedynie wyjątkowo. Papugarnia jest przedsięwzięciem komercyjnym.

Ponadto jest przedsięwzięciem, w którym dobrostan ptaków jest na bardzo niskim poziomie. Zwierzęta przetrzymywane są tam w warunkach nieodpowiednich i traktowane przedmiotowo. Przedsięwzięcie tego typu, zgodnie z naszą opinią, nie powinno być w żaden sposób honorowane przez Władze Miasta.


21 listopada 2019 - spotkanie

sdp

W Krakowie odbyło się kolejne otwarte spotkanie naszego Stowarzyszenia. Tym razem rozmawialiśmy o papugarniach.


20 listopada 2019 - interwencja (rezultat: filmik został skasowany)

sdpe

Kot jest drapieżnikiem, który normalnie poluje na ptaki. Nawet kot trzymany w domu może zapolować na papugę, którą zna i wcześniej się z nią „przyjaźnił”. Ponadto koty mają w ślinie oraz pod pazurami bakterie, które są bardzo szkodliwe dla ptaków. Mogą spowodować chorobę, która w 24 godziny doprowadzi do śmierci. W związku z tym nie powinno się propagować trzymania razem kotów i ptaków.

Film, który jest reklamą żwirku Cat’s Best, takie trzymanie propaguje. Jako branża zoologiczna jesteście dla niektórych ludzi źródłem wiarygodnych informacji o zwierzętach. Na dodatek papużki nie mają absolutnie żadnego związku z treścią reklamy. Są jedynie zupełnie niepotrzebnym dodatkiem.

WZYWAMY do wycofania reklamy pokazującej kota bawiącego się papużkami oraz do zaprzestania w przyszłości produkowania i rozpowszechniania tego typu materiałów.


15 - 17 listopada 2019 - szkolimy się

Drugi zjazd Akademii Monitoringu Prawa.

Po wykładach i zajęciach warsztatowych przyszedł czas na prezentację projektu monitoringu i ewaluacji jakiejś ustawy lub normy prawnej przygotowanej przez uczestników. Następnie projekt będzie wdrażany w życie pod okiem specjalistów.

Nasze Stowarzyszenie pracuje nad rozporządzeniem, które jest podstawą wysyłek ptaków pocztą. Prezentacja projektu wywołała niemałą sensację. Nikomu z uczestników, w tym paru prawnikom, nie mieściło się w głowie, że coś takiego jest możliwe. Wszyscy zgodnie orzekli, że przesyłki ptaków Pocztą Polską są niezgodne z prawem polskim i unijnym.

Mamy nadzieję, że nasza praca doprowadzi do zmian, które dostosują transport ptaków do obowiązującego prawa.

Przypominamy, że udział w szkoleniu nie wiąże się z żadnymi kosztami ponoszonymi przez Stowarzyszenie. Zarówno pobyt w hotelu, jak i wyżywienie oraz dojazd opłacany jest z funduszy projektu.


15 listopada 2019 - uczestniczymy w konferencji

sdpe

O problemie zwierząt w cyrkach dużo się mówi. Tymczasem o papugarniach mało kto wie, a cierpi w nich kilka tysięcy inteligentnych ptaków jakimi są papugi. Papugarnie to nowa polska moda; pierwsza została otworzona trzy lata temu. Dzisiaj jednak jest ich już ok. 50.

W papugarni nie ma klatek, a więc klienci mają bezpośredni dostęp do ptaków. Papugarnie reklamują się: przyjdź nakarm papugi, pogłaskaj, zrób sobie zdjęcie. Ludzie płacą za bilety, a więc wymagają. Wymagają aby papugi jadły z kubeczków, dawały się głaskać, wchodziły na rękę. Nikt nie zastanawia się czy papuga ma ochotę na taki kontakt czy nie.

Papugi nie mają tam żadnych praw, nawet tych, które gwarantuje aktualna ustawa o ochronie zwierząt. Mają tylko obowiązki. Ich obowiązkiem jest zabawianie odwiedzających. Nie mają prawa do właściwego jedzenia, nie mają prawa do odpoczynku, nie mają prawa do bezpieczeństwa, nie mają prawa do leczenia. Nie mają nawet prawa do dorośnięcia, bo te papuzie dzieci często umrą zanim staną się dorosłymi ptakami.

sdpe

W swoim referacie prezes naszego Stowarzyszenia Joanna Karocka, opowiedziała o nowym sposobie wyzysku zwierząt jakim są papugarnie w Polsce, i tylko w Polsce, bo czegoś takiego nie ma nigdzie indziej na świecie. Słuchacze byli bardzo poruszeni, część osób po raz pierwszy zobaczyła czym jest papugarnia.


25 października 2019 - spotkanie autorskie adwokatki Karoliny Kuszlewicz

sdpe

W czasie Targów Książki w Krakowie uczestniczymy w spotkaniu autorskim adwokatki Karoliny Kuszlewicz związanym z premierą książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik". W książce w bardzo przystępny sposób wyjaśniona jest kwestia prawnej ochrony zwierząt. Na pewno bardzo przyda nam się to w pracy.

Na zakupionej na targach książce dostaliśmy dedykację z podziękowaniami za naszą pracę.


24 października 2019 - spotkanie

sdpe

W Krakowie odbyło się otwarte spotkanie naszego Stowarzyszenia. Rozmawialiśmy o papugach. Goście wysłuchali prelekcji "Z papugami przez świat", w czasie której poznali wiele ciekawych papug, zarówno tych rzadkich, jak i popularniejszych oraz dowiedzieli się o ich życiu w naturze.


17 października 2019 - udział w debacie

Bezdomne choć udomowione: ofiary zaniedbań i kaprysów.

sdpe
Zdjęcie: Istota

W restauracji Veganic w Krakowie, rozmawialiśmy o tym jak wygląda sytuacja zwierząt towarzyszących z perspektywy organizacji pozarządowych. Co mogą zrobić osoby, którym zależy na dobrostanie zwierząt. Jak poprawić los zwierząt. Rozmawialiśmy także o papugarniach i dobrostanie papug trzymanych w domach.

Rozmowę moderował dr Marcin Urbaniak, a udział wzięły red. Magdalena Hejda z Fundacji Przyjaciele Konia Petrusa oraz Joanna Karocka prezes naszego Stowarzyszenia. Obsługę medialną zapewnił magazyn społeczno-kulinarny Istota.

Dziękujemy za zaproszenie.


15 października 2019 - udział w programie TV

Przedstawicielka naszego Stowarzyszenia, Oksana Volska, uczestniczyła w Pytaniu na śniadanie w TVP2. Mówiła o papugarniach i związanych z nimi problemach dotyczących dobrostanu papug.


12 października 2019 - spotkanie, szkolenie

sdpe

W Krakowie odbyło się szkolenie dla Wolontariuszy naszego Stowarzyszenia. Zaczęliśmy od integracji czyli gry w planszówkę Fauna. Do gry wybraliśmy karty z papugami. Po godzinie gry przeszliśmy do poważniejszych spraw, a więc do samego szkolenia.

Dziękujemy Wolontariuszom za chęć współpracy.


7 października 2019 - udział w audycji radiowej

Dzisiaj Joanna Karocka i Oksana Volska były gośćmi w Polskim Radiu Czwórka. Mówiły o papugarniach. Oksana na miejscu w studio, a Joanna przez telefon.

Audycję można odsłuchać online TUTAJ


27 września 2019 - przyjęcie sprawozdania ze zbiórki publicznej

sdpe

Niedawno przeprowadziliśmy naszą pierwszą publiczną zbiórkę pieniędzy. To była niewielka zbiórka, pieniądze zbieraliśmy do jednej puszki przez parę godzin jednej imprezy w Krakowie ("Kundel bury i kocury w Dworku").

Złożyliśmy sprawozdanie że zbiórki i zostało ono przyjęte w MSWiA. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom!


28 września 2019 - szkolimy się

Przedstawiciele naszego Stowarzyszenia uczestniczą w warsztatach Barbary Heidenreich "Trening i zachowanie papug", które mają miejsce w Warszawie.

sdpe

W czasie warsztatów uczestnicy nabywają wiedzę na temat psychiki papug oraz treningu polegającego na pozytywnych wzmocnieniach.


27-29 września 2019 - szkolimy się

Uczestniczymy w Akademii Monitoringu Prawa. Nasze Stowarzyszenie wybrało przepisy dotyczące wysyłek ptaków pocztą. Będziemy nad tym pracować podczas szkolenia, a potem będziemy wdrażać nasz projekt w życie.

sdpe

Monitorowanie i ewaluacja funkcjonującego prawa są podstawowymi warunkami efektywnego stanowienia prawa. Szkolenie, które rozpoczęłam w Warszawie, uczy umiejętnego wykorzystania dostępnych danych do przeprowadzenia profesjonalnej analizy. Szkolenia prowadzone są przez specjalistów w tej dziedzinie. W ramach szkoleń są też warsztaty.

"Każdy z uczestników miał wybrać jakiś przepis prawny, który podda ewaluacji. Przed drugim zjazdem każdy będzie pracował nad swoim przepisem prawnym. Cały czas mamy możliwość konsultacji że specjalistami. Po drugim zjeździe projekt ma być gotowy do wdrożenia. Ja wybrałam przepis zezwalający na wysyłki ptaków pocztą. Jest to kwestia, nad którą pracuje współpracujący z nami prawnik. Moja analiza, przeprowadzona pod okiem specjalistów, pomoże w rozwiązaniu tego problemu." Joanna Karocka, prezes SDPE


25 września 2019 - interwencja

Papier do decoupage. Producentem jest polska firma, która już zaprzestała produkcji tego typu rzeczy. Sprzedawca, który jeszcze ten papier miał w ofercie, obiecał nam, że wycofa go z oferty.

 Zgłaszajcie nam wszystkie zauważone tego typu rzeczy. Koniecznie że zdjęciami.

sdpe


Wrzesień 2019 - mówią o nas

W Centrum Obywatelskim w Krakowie odbywa się wystawa plakatów i afiszy pokazujących działalność krakowskich organizacji pozarządowych. Na wystawie można zobaczyć plakat konferencji, która otwierała działalność naszego Stowarzyszenia.

sdpe


22 września 2019 - zapowiedź konferencji

II Konferencja "Dobrostan papug" odbędzie się w Krakowie wiosną 2020 roku.

Konferencja pierwotnie planowana była na listopad, ale zostaliśmy przyjęci na szkolenie w Warszawie, które odbywa się w ten sam weekend, w który planowaliśmy konferencję. Szkolenie to jest bardzo ważne dla naszej pracy na rzecz ptaków. Ze względów technicznych konferencja nie może odbyć się w inny weekend listopada, a kolejne miesiące nie są dobrym czasem na tego typu wydarzenia. Dlatego postanowiliśmy przenieść konferencję na wiosnę. Podobnie jak poprzednio, będą wystąpienia lekarzy weterynarii i naukowców. Już dzisiaj zapraszamy!


20 września 2019 - szkolimy się

Nasze Stowarzyszenie zostało przyjęte do odbywającej się w Warszawie Akademii Monitoringu Prawa czyli intensywnego szkolenia dla działaczy i działaczek organizacji pozarządowych, które prowadzą lub mają zamiar prowadzić działania strażnicze. W czasie szkolenia przedstawiona zostanie m.in. nowatorska metodologia oceny skutków przepisów prawa, a prowadzący podzielą się doświadczeniem z pracy w obszarze legislacji, w tym w szczególności w ewaluacji i monitoringu funkcjonowania konkretnych ustaw. Szkolenie trwa 6 dni, w dwóch trzydniowych cyklach. Pierwszy zjazd już za tydzień, drugi w listopadzie.

Z naszej strony w szkoleniu udział weźmie Pani Prezes Joanna Karocka. Mamy nadzieję, że szkolenie pomoże nam w działaniach na rzecz zmiany prawa w Polsce.

Szkolenie zorganizowane jest w ramach projektu Obywatelska Analiza Prawa w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i nasze Stowarzyszenie nie ponosi żadnych kosztów, w tym kosztów dojazdu, hotelu i posiłków.


Wrzesień 2019

Wystawa prac dzieci wykonanych podczas imprezy "Kundel bury i kocury w Dworku"

sdpe


8 września 2019 roku zaprezentowaliśmy po raz pierwszy nasze logo. Autorką logo jest Katarzyna Górska.

sdpe


8 września 2019 - udział w imprezie "Kundel Bury i Kocury w Dworku" w Krakowie

sdpe

Impreza trwała od 11.00 do 15.00 i przez cały czas członkowie Stowarzyszenia byli obecni w namiocie. Dzieci kolorowały papugi, a dorośli rozmawiali na tamat problemu dobrostanu papug i papugarni. O 12.05, w sali teatralnej, odbyła się prelekcja "Ukryte tajemnice papugarni" - co papugarnie ukrywają przed klientami. Prelekcję wygłosiła prezes SDPE, Joanna Karocka.

sdpe

W czasie całej imprezy bardzo aktywny był nasz wolontariusz, Szymon, który zbierał pieniądze do puszki. Udało mu się uzbierać ok. 300 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na szkolenia dla wolontariuszy i ich edukację, tak aby mogli efektywniej pracować dla Stowarzyszenia. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas.


30 sierpnia 2019 - prezes SDPE gościem Radia Kraków 

Pani Prezes mówiła o papugarniach, które w ostatnich latach rozpowszechniły się w Polsce, i tylko w Polsce. Są miejscem, w którym dobrostan ptaków jest na bardzo niskim poziomie lub nie ma go wcale.


27 sierpnia 2019 - interwencja (rezultat: papugi zostały przeniesione do domu, niestety prawdopodobnie w tej samej klatce) 

sdpe 

Po raz pierwszy temat ten pojawił się na grupach w maju tego roku. Po założeniu Stowarzyszenia postanowiliśmy zająć się sprawą. Nasza Wolontariuszka znalazła osobę, która pojechała do Spały zobaczyć czy papugi nadal są w takich warunkach. Nie było ich. Niestety niedługo potem okazało się, że znowu są. Dostaliśmy zdjęcie i prośbę o interwencję.

 W widocznej na zdjęciu klatce papugi nie są w stanie w naturalny sposób poruszać się, a także nie mogą naturalnie zachowywać się (np. nie mogą rozprostować skrzydeł). Klatka, w której są papugi, nie nadaje się dla ptaków, jest to klatka ozdobna.  


25 sierpnia 2019 - interwencja (rezultat: restauracja poinformowała, że oddała papugi do dobrego domu)

sdpe 

Dostaliśmy prośbę o interwencję w restauracji w Dębicy, w której papugi są przetrzymywane w skandalicznych warunkach. Podjęliśmy temat i mamy nadzieję, że uda się poprawić los tych papug. Czekamy teraz na ustosunkowanie się właścicieli restauracji do naszych zarzutów. Restauracja jest czynna do godziny 22, a w weekendy do 23, papugi nie mają więc spokoju wieczorem i w nocy, kiedy powinny móc odpoczywać. Są przetrzymywane w niewłaściwych warunkach bytowania. W widocznych na zdjęciach klatkach papugi nie są w stanie w naturalny sposób poruszać się i nie są w stanie naturalnie zachowywać się. Poza tym ptaki nie mają żadnego schronienia. W myśl ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku (Dz. U. 1997 Nr 111 poz. 724) jest to znęcanie się nad zwierzętami jako „utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;”. Dziękujemy chłopcu, który to zauważył i nie pozostał obojętny.


W dniach od 20 do 22 sierpnia nasza Pani Prezes uczestniczyła w trzydniowej konferencji w Zakopanem "Akademia Partycypacji Publicznej". W czasie konferencji uczyła się o roli organizacji pozarządowych w stanowieniu prawa w Polsce. Poruszane tematy to m.in. rządowy proces legislacyjny, formy uczestnictwa w procesie legislacyjnym, a także problemy komunikacji i autoprezentacji. W konferencji uczestniczyło 50 osób reprezentujących różne organizacje pozarządowe.


10 sierpnia 2019 - szkolenie

sdpe

Uczestnicy szkolenia zwiedzili BioBazar w Warszawie, a następnie udali się do sali konferencyjnej aby wysłuchać prelekcji lekarz weterynarii Ines Daszkowskiej na temat prawidłowego żywienia papug oraz Oksany Volskiej o owocach, warzywach i sezonowości diety papug.

Uczestnicy spotkania mogli też zobaczyć na żywo przyniesione rośliny jadalne dla papug.


9 sierpnia 2019 - spotkanie dla dzieci

sdpe


22 lipca 2019 - interwencja w sprawie skandalicznych warunków na "Wystawie papug i ptaków egzotycznych" w Ujrzanowie.

 


21 lipca 2019 - szkolenie

sdpe

21 lipca w Warszawie, w Ogrodzie Botanicznym, odbyło się szkolenie na temat jadalnych dla papug roślin.

Relacja wkrótce


13 lipca 2019 - warsztaty

sdpe

13 lipca w Gdańsku odbyły się warsztaty o jadalnych dla papug roślinach.

Relacja wkrótce.


29 czerwca 2019 - szkolenie

szkolenie sdpe

29 czerwca w krakowskim Ogrodzie Botanicznym odbyło się szkolenie "Jadalne rośliny dla papug". Dopisała pogoda i Zainteresowani. W czasie prawie trzygodzinnego spaceru zobaczyliśmy wiele roślin i drzew, które są jadalne dla papug. Dzięki umowie z Kierownictwem Ogrodu Botanicznego uczestnicy naszego szkolenia mogli wejść na bilety ulgowe. Dziękujemy!

sdpe


24 czerwca 2019 roku uruchomiliśmy "telefon zaufania". Można do nas zadzwonić aby porozmawiać o swoich wątpliwościach dotyczących trzymania w domach papug. Pomożemy. Doradzimy. Na razie telefon zaufania będzie działał w okresie wakacyjnym.

sdpe


19 czerwca 2019 - interwencja (rezultat: producent wycofał zdjęcia)

Dzisiaj rano wysłaliśmy do firmy prośbę o wycofanie się z publikacji zdjęć reklamujących serię mebli Cera, na których widać papugę zamkniętą w małej okrągłej klatce. W piśmie wyjaśniliśmy na czym polega problem z powielaniem szkodliwych stereotypów dotyczących utrzymywania papug. Spotkaliśmy się z pełnym zrozumieniem i firma bardzo szybko zdjęcia usunęła. Jesteśmy bardzo zbudowani taką postawą. Jeśli otrzymamy zgodę, to upublicznimy pełną odpowiedź na nasze pismo.

sdpe


8 czerwca 2019 - konferencja

Konferencja inaugurująca naszą działalność za nami.

W konferencji wzięło udział ponad 50 osób z całej Polski. Byli to lekarze oraz studenci weterynarii, technicy weterynarii i uczniowie techników, zootechnicy i studenci zootechniki, osoby zajmujące się ptakami naukowo, pracownicy papugarni, a także osoby mające papugi. Była to pierwsza tego typu konferencja w Polsce.

Punktualnie o 10.00 (no prawie ;) ) prezes naszego Stowarzyszenia, Joanna Karocka, powitała zebranych. Krótko powiedziała o powodach z jakich powstało Stowarzyszenie na rzecz Dobrostanu Ptaków Egzotycznych i oddała głos prelegentom.

Pierwszy wystąpił dr Marcin Urbaniak z Sekcji Dobrostanu Zwierząt Polskiego Towarzystwa Etycznego, który przedstawił nam etyczną stronę dobrostanu. Wykład był bardzo ciekawy i zapewne wszystkim dał dużo do myślenia. Także o naszych własnych relacjach do naszych zwierząt. Pewnie teraz wiele osób zastanawia się czy jest właścicielem papugi czy opiekunem, bo jak to pokazał pan doktor, jest to związane z zupełnie innymi relacjami człowiek - zwierzę.

Potem o żywieniu papug mówiła lekarz weterynarii Ines Daszkowska, która przyjechała specjalnie z Warszawy. Bardzo ciekawie pokazała jakie składniki w pożywieniu są najważniejsze i jakie problemy rodzi nie tylko ich niedobór, ale też nadmiar.

Drugim lekarzem weterynarii, który specjalnie przyjechał na konferencję, tym razem z Poznania, był Michał Gruss. Dr Gruss rozpoczął do zatrważającej statystyki angielskiego lekarza, która mówi, że ponad 90% chorych papug w ogóle nie trafia do lekarza, bo zanim trafi do lekarza umiera. Przez cały wykład doktor mówił co trzeba zrobić żeby taką statystykę zmienić.

Na koniec prezes SDPE Joanna Karocka omówiła krótko problem dobrostanu papug w papugarniach. Konkluzją jej wystąpienia było stwierdzenie, że nie ma możliwości aby powstała dobra papugarnia. Można jedynie stworzyć dobre warunki bytowe, ale tak dużym nakładem finansowym, że biznes przestaje być opłacalny. Nie można jednak zapewnić papugom w papugarniach komfortu psychicznego, a jak dowiedzieliśmy się na pierwszym wykładzie, jest to konieczne aby w ogóle mówić o dobrostanie od strony etycznej.

Po wszystkich wystąpieniach odbywała się żywa dyskusja, którą niestety trzeba było stopować, bo musieliśmy się trzymać czasu, który był dość ograniczony. Pytania, dyskusje i rozmowy pokazały jednak jak bardzo takie konferencje są potrzebne.

Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą atmosferę. I do zobaczenia ponownie, bo już planujemy kolejną konferencję w Krakowie na listopad, a może uda nam się w międzyczasie zorganizować coś gdzieś indziej. Śledźcie naszą działalność.

konferencjaSDPE

 


Spraw aby wszystkie ptaki w niewoli miały dobre warunki. Wspomóż nasze działania.

Nasze konto: 70114020040000350278859405


KRS 0000788604

NIP 6772444289

REGON 38348333200000

mail: biuro@sdpe.org.pl

telefon: 699 711 043 (w rozsądnych godzinach)